top of page

Terapia DDA

Uzależnienie, niezależnie od tego czy dotyka jednego czy obojga rodziców, wpływa znacząco na cały system rodzinny. Często w najtrudniejszej sytuacji są dzieci, pozbawione wpływu na funkcjonowanie systemu, w którym się znalazły. Pomimo różnic i złożoności doświadczeń związanych z życiem w rodzinie dotkniętej uzależnieniem, można określić pewien charakterystyczny zbiór doświadczeń, którym te dzieci musiały sprostać. Należą do nich m.in.

· poczucie braku bezpieczeństwa
· chaos i braku możliwości przewidywania przyszłych zdarzeń;
· funkcjonowanie w ciągłym poczuciu zagrożenia i napięcia
· brak jasnych zasad i norm

 

Skutkiem doświadczeń wyniesionych z życia w rodzinie z problemem uzależnienia mogą być  pewne utrwalone schematy zachowań i reakcji emocjonalnych. Powstały na tym tle zespół zaburzeń przystosowania nazywamy syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika. O Dorosłych Dzieciach Alkoholików można powiedzieć, ze są to osoby funkcjonujące w życiu codziennym w roli osoby dorosłej ale które jedną nogą nadal tkwią w „pokoju dziecięcym”.

Do  cech zespołu DDA należą:
· problemy z samooceną,

· często doświadczany stan permanentnego napięcia

-silny lęk przed odrzuceniem

-trudność z odprężeniem się, odpoczynkiem

-wyznaczanie sobie wygórowanych celów, trudność z nagradzaniem siebie albo wręcz odwrotnie

– trudność z planowaniem działania i doprowadzaniem go do końca;

-trudności w rozpoznawaniu uczuć
- posiadanie sztywnych, czasem ograniczających zasad, norm, przekonań o świecie (;ub wręcz przeciwnie – poczucie braku zasad i norm)

-trudość z rozpoznawaniem i zaspokajaniem własnych potrzeb
-trudności wchodzenia w bliskie związki z ludźmi: albo rozpaczliwe dążenie do relacji albo lęk przed bliskością
-lęk przed nowymi sytuacjami w życiu

 

Terapia Dorosłych Dzieci Alkoholików jest procesem wielowątkowym. Z jednej strony polega często na zmierzeniu się z doświadczeniami z okresu dzieciństwa, „wyjściu z dziecięcego pokoju” i nowym zdefiniowaniu swojej relacji z rodzicami. Z drugiej strony polega na budowaniu swojej własnej  tożsamości jako osoby dorosłej – poznaniu siebie, swoich uczuć, potrzeb, pragnień i zdefiniowania siebie w roli partnera/partnerki, męża/żony czy rodzica. Ze względu na złożoność zagadnienia DDA ważne jest żeby terapia w tym obszarze była przeprowadzana przez osoby wyszkolone psychoterapeutycznie.

bottom of page